Menu

Nyheder Værker til salg Udstillinger Nyhedsmail Links Bag facaden Forlag5000






Store malerier

Store skulpturer

Krukker & Kander

Jørgen Geisted


Annas valg XXIV: Christina Mosegaard



Christina Mosegaard
Tulipa Libretto Parrot 2.
Version 2, 2016

Tulipa Libretto Parrot 2.
Version 2

Fotografiet og maleriet har siden førstnævntes opfindelse haft et dynamisk og modsætningsfyldt mellemværende. Det kamerabaserede billede inspirerede de franske impressionister som Renoir til at fastholde et fastfrosset øjebliks indtryk. Tilsvarende stræbte de tidlige fotografer, ‘picturalisterne' mod et malerisk udtryk for at understrege mediets kunstneriske kvaliteter. Alle gjorde krav på et unikt forhold til virkeligheden, og - ikke mindst - kunstens repræsentation af den. Og det havde de sådan set også, hver især.

Christina Mosegaards sfæriske malerier af bl.a. tulipaner kan opleves ud fra denne vekselvirkning af kunstneriske positioner. Det kunne godt være et fotografi med slørede konturer, men billedets stoflighed er umiskendeligt malerisk. Mosegaard er tydeligvis fascineret af de lyse rosa og grønne farver, og hendes sirlige penselstrøg er præcist påført lærredet. Deraf forvekslingen med et fotografi. Man undres og bliver nysgerrig: For hvorfor male når man bare kan tage et foto med mobilen?

Svaret blæser ikke i vinden. Det findes i maleriet, der er podet med Mosegaards åbenlyse poetiske åre. Hun giver det sjæl. Og man forstår til fulde kunstnerens fascination af tulipanen. Den såkaldte papegøjetulipan har pjuskede kronblade, og skifter farve i blomstringstiden. Fra lyse nuancer til dybe, intense toner. Kun med koblingen af sit kunstneriske blik og sin fornemmelse for stoffet kan Mosegaard tilnærme sig forårsbebuderens særegne udtryk. Et lille mirakel på flere planer.

Anna Krogh
April 2026


Om Annas valg

Jeg har overtalt kunsthistorikeren Anna Krogh, museumsinspektør på Ribe Kunstmuseum (tidligere ansat på Museum Brandts og Sorø Kunstmuseum) til at gå på opdagelse i mit store lager i Wichmannsgade.

Ca. en gang om måneden vil Anna gavmildt dele ud af sine refleksioner og observationer vedr. udvalgte værker, som sætter tanker i gang og beriger os som mennesker.

Bedste hilsner





Kontakt

Peter Thomsen
Galleri5000
Filosofgangen 3,1
5000 Odense C
Mobil: 2423 7357
CVR: 10038766
Mail: info@galleri5000.dk

Åbent efter aftale.

Netop nu

Der er nu 2776 kunstværker til salg her på hjemmesiden:

Maleri mv. 723
Grafik, tegning mv. 1176
Fotografi mv. 391
Skulptur mv. 420
Bøger mv. 49
Andet 17

Seneste nyheder

Rungstedgaard Skulpturpark - et besøg værd Annas valg XXIV: Christina Mosegaard Udstillingsnyt

Nye værker til salg

Nyeste kunstværker her på hjemmesiden - klik på billederne for yderligere information.

Erik A. Frandsen
Jalta - series 7

Erik A. Frandsen
Jalta - series 7

Alfio Bonanno
-

Alfio Bonanno
-

Alfio Bonanno
-

Peter Thomsen
Galleri5000 | Filosofgangen 3,1 | 5000 Odense C
Mobil: 2423 7357
CVR: 10038766
Galleri5000
Filosofgangen 3,1 | 5000 Odense C
Mobil: 2423 7357
CVR: 10038766
Mail: info@galleri5000.dk